طب سوزنی تب سوزنی کلینیک طب سوزنی دکتر محمدمهدی اسعدی طب سوزنی  گوش طب سنتی عوارض طب سوزنی فواید طب سوزنی طب سوزنی برای زیبایی پوست مو آموزش طب سوزنی تهران اصفهان مازندران مشهد قم تبریز شیراز طب سوزنی برای لاغری درمان چاقی ترک اعتیاد با طب سوزنی هزینه طب سوزنی بهترین متخصص طب سوزنی سوزن های طب سوزنی لیفت صورت امبدینگ خطوط لبخند خط لبخند اخم کمر درد دیسک کمر طب سوزنی سردرد طب سوزنی روماتیسم زانو طب سوزنی افسردگی ریزش مو ماساژ درمانی میگرن آلرژی بیماری های قابل درمان با طب سوزنی حاملگی کبد چرب کودکان پرسش و پاسخ پزشکی

درمان فلج مغزی با طب سوزنی سنتی

فلج مغزی کودکان یا CP یک بیماری است که از ابتدای تولد بدلایل مختلفی همچون آسیب سلول های مغزی در اثر کمبود اکسیژن یا خونریزی خفیف حین زایمان سخت و مشکلات زمان بارداری و… ایجاد می شود.

بدنبال این آسیب کودک توانمندی حرکتی بخشی از بدن خود را بطور کامل و یا مختصر از دست می دهد. گاهی اختلال تکلم هم به مجموعه علایم کودک اضافه می شود.

البته این کودکان از ضریب هوشی کاملا طبیعی برخوردارند ولی متاسفانه اختلالات جسمی باعث بروز اختلالات رفتاری و رشدی هم می شود.

از جمله روش های بسیار موثر که مورد تائید سازمان جهانی بهداشت نیز قرار دارد، استفاده از طب سوزنی در درمان این بیماران است.

چگونه طب سوزنی به درمان بیماران کمک می کند؟

طب سوزنی بدن، گوش (آریکولار) و سر (اسکالپ) با اثرات زیر می تواند به درمان و بهبود وضعیت بیمار کمک شایان توجهی نماید:

۱. اثرات ترمیمی روی سیستم عصبی بدن (ترمیم اعصاب حسی و حرکتی در طی درمان و بهبود وضعیت حسی و حرکتی و تعادلی بیمار)

۲. کاهش اضطراب کودک

۳. تقویت عضلات حرکتی با افزایش خونرسانی به عضلات

۴. اصلاح خواب و تغذیه کودک

۵. کاهش اسید لاکتیک تجمع یافته در بدن کودک

البته می توان اثرات دیگری هم به لیست فوق اضافه نمود که بدلیل طولانی نشدن مطلب به همین چند اثر اکتفا می کنم.

تعداد جلسات درمانی برای بیماران CP چقدر می باشد؟

وضعیت جسمانی کودک مبتلا به CP در حدود 20 جلسه درمانی بسیار بهتر می شود. به این معنی که وضعیت تکلم و حرکات کودک روز به روز بهتر می شود.

ولی توجه داشته باشیم توصیه می شود چون کودک در حال رشد می باشد، بهتر است جلسات یادآور درمانی هر هفته ادامه پیدا کند.

تا کنون کودکان CP زیادی برای درمان مراجعه کرده اند که خوشبختانه نتایج درمان بسیار عالی بوده است. بخصوص در بیماران CP شل، متاسفانه پاسخ درمانی در بیماران CP اسپاستیک (کودکانی که اسپاسم، گرفتگی و حالت چنگ شدن در اندام ها و بدن دارند) مقداری سخت است. و باید مدت طولانی درمان را ادامه دهیم.

در فلج مغزی بزرگسالان باید با توجه به شرایط هر فرد، روش درمانی انتخاب شود. که شامل همان طب سوزنی بدن و گوش و یا انجام امبدینگ در نقاط طب سوزنی و یا سر می باشد. ماساژ درمانی هم در چنین بیمارانی بسیار کمک کننده خواهد بود.

نکته قابل ذکر این است که در طی درمان کودکان با فلج مغزی توصیه می شود حتما کودک تحت نظر یک متخصص مغز و اعصاب اطفال باشد. همچنین از کمک همکاران کار درمانی نیز غافل نشوید. زیرا تمرینات تخصصی همکاران کار درمان در هماهنگی بین حرکات عضلات این بیماران بسیار کمک کننده است.

در پایان فیلم درمانی کودکی به نام فاطمه خانم را برایتان می گذارم. کودکی که با مراجعه اش به مطب باعث شادی خاصی در تمام بیماران می شود.

کودکی بسیار شیرین و تو دل برو که بدلیل CP و اختلال در حرکات شانه چپ و انگشت سبابه دست چپ و همچنین اختلال در نشستن مراجعه کردند.

بعد حدود 10 جلسه درمانی وضعیت حرکات انگشت دست چپ و شانه و نشستن ایشان بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.

کودک دیگری بنام (م ص- ک) از سن 4 سالگی بدلیل اختلال در حرکات دست و پا در یک سمت بدن و توان تکلمی پایین مراجعه کردند. ایشان بعد سه ماه درمان علاوه بر بهبود وضعیت حرکتی، براحتی جملات را بیان می کردند. بخصوص بدلیل بهبود وضعیت تکلمی خانواده حاضر به قطع درمان نشدند و هفته ای یک بار برای درمان مراجعه می کنند...

سلامتی همه بیماران را از خداوند متعال خواهانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *